Audits: aktuāls gadsimtu garumā!

Audits: aktuāls gadsimtu garumā!Neviens mūsdienīgs uzņēmums vai organizācija nespēj iztikt bez tādu speciālistu pakalpojumiem, kuri brīnišķīgi pārzina audita nozīmi. Viņu galvenais uzdevums – tas ir neatkarīgs kompānijas darbības vērtējums, un, kā zināms, tas skar tieši grāmatvedības pārskata pārbaudes. Kā liecina ilgstošu gadu pieredze, pārskatu sastādīšana un daudzas citas grāmatvedības procedūras attiecināmas ne tikai uz juridiskām personām, kuras šobrīd funkcionē. Patiesībā audita saknes iestiepjas dziļā pagātnē, un šāda veida pakalpojums ir radies tūlīt pēc pirmo naudas un preču apmaiņas attiecību rašanās cilvēku starpā. Noticot juridiskajiem rādītājiem, pirmie mūsdienu audita principi tika izmantoti vēl Senajā Ķīnā, un tas norisinājās aptuveni 700 g. pirms mūsu ēras.

Audits: galvenie attīstības posmi

Viduslaikos pastāvošie auditori detalizēti analizēja tirgoņu grāmatvedības dokumentāciju un grāmatas, norādot uz to patiesumu vai, tieši pretēji, neatbilstību īstenībai. Šādu speciālistu sniegto pakalpojumu galvenie pasūtītāji bija tā saucamie tirgoņu kontragenti. Sākot ar 19.gadsimtu, lielākajā vairumā gadījumu auditu sāka pieprasīt apjomīgu uzņēmumu īpašnieki, kā arī kreditori. Šajā laikā augstu audita popularitāti iespējams skaidrot arī ar to, ka ar katru gadu radās aizvien vairāk akcionāru kompānijas, kā arī tirgus dalībnieku ar ierobežotām tiesībām, kuri patstāvīgi praktiski nespēja pārvaldīt savus uzņēmumus. Noalgotie pārvaldnieki laiku pa laikam izjuta kvalificētas pārbaudes trūkumu, ko tad arī veica auditori. Viņi arī īstenoja darba algu aprēķinu un sniedza virkni papildus nepieciešamos pakalpojumu.

Nākamais svarīgais posms audita sfēras attīstībā – pasaules ekonomikas globalizācijas periods, un, kā sekas, apjomīgu transnacionālo korporāciju rašanās ar daudzām filiālēm un apakšnodaļām. Šim posmam ir arī raksturīga aktīva iejaukšanās valsts struktūru korporāciju darbībā, tādēļ arī pastiprinājās prasības attiecībā uz pārskatiem. Dažkārt gada pārskatu, kurš būtu atbilstošs visām tam izvirzītajām prasībām, spēja sastādīt vienīgi augsti kvalificēti speciālisti. 20.gadsimta sākumā radās vēl viena personu grupa, kas bija ieinteresēta auditoru darbā, - tie bija investori. Tieši investori kļuva par visprasīgākajiem profesionālu auditoru pakalpojumu pieprasītājiem, lai veiktu ne tikai algu aprēķinu, bet arī globālākus uzdevumus.

Esat ieinteresēti mūsu pakalpojumos?

Sazinieties ar mums jebkurā jums ērtā veidā un mēs ar prieku atbildēsim uz Jūsu jautājumiem
SAZINĀTIES AR MUMS